Wiata i Światło

Wiata i Światło

  Wiara i Światło to międzynarodowy ruch, który zrzesza osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny oraz przyjaciół. Ruch ten został założony przez Marie-Hélène Mathieu i Jean Vanier'a podczas pielgrzymki do Lourdes w 1971 roku.

Wiara i Światło powstała z wiary, że każda z osób z niepełnosprawnością intelektualną jest w pełni osobą, z wszystkimi prawami istoty ludzkiej: przede wszystkim z prawem bycia kochaną, uznawaną i poważaną ze względu na samą siebie i w wyborach, które podejmuje.

Wiara i Światło jest także przekonana, że każda osoba, w pełni sprawna czy upośledzona jest jednakowo kochana przez Boga, że Jezus mieszka w każdej z nich. Wiara i Światło wierzy, że każda osoba, nawet najbardziej upośledzona jest powołana by pogłębiać swe życie w Jezusie w swoim Kościele. Jest powołana by stać się źródłem łaski i pokoju w świecie.

Wiara i Światło wierzy w słowa Świętego Pawła, że „Bóg wybrał właśnie to , co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców , wybrał to, co niemocne, aby mocnych poniżyć” ( 1 Kor 1,27).

W czasach gdy wiele dzieci z upośledzeniem umysłowym jest zabijanych przed urodzeniu albo porzucanych po narodzeniu, Wiara i Światło głosi, że życie każdej osoby jest unikatowe i święte. Nawet najbardziej słaba istota jest wezwana by być źródłem radości i pokoju w Kościele i świecie. Wiara i Światło chce nieść im i ich rodzinom świadectwo Bożej miłości.

 

 

 Jean Vanier  w otoczeniu ukochanych przyjaciół.

 

 

 

Pierwsze wspólnoty w Polsce narodziły się we Wrocławiu
i w Warszawie w 1978 r. W tej chwili w Warszawie działa 6 wspólnot i 1 w Otwocku, których członkowie spotykają się dwa razy w miesiącu. Raz na wspólnej Mszy Świętej w kaplicy Res Sacra Miser przy kościele Św. Anny a drugi raz na spotkaniach formacyjnych poszczególnych wspólnot przy parafiach.
Dodatkowo w okresie Adwentu i Wielkiego Postu wspólnie przeżywamy rekolekcje, w czasie wakacji wyjeżdżamy na obozy, a w ciągu roku odwiedzamy się nawzajem i pomagamy w codziennych zmaganiach.

Ruch opiera się na głębokiej relacji z Bogiem oraz przyjaźni z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, ich bliskimi i przyjaciółmi. Nasze wspólnoty są miejscami prawdziwej radości, otwartości, poczucia jedności, wzajemnego zaufania, pokoju i miłości.

Wszystkich zainteresowanych formacją we wspólnotach ,,Wiary i Światła'', zapraszamy na msze święte w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz.17.00 do Dolnego Kościoła Św. Krzyża ( po remoncie do kaplicy  Res Sacra Miser)  i do naszych wspólnot.

Koordynator wspólnot warszawskich: Alina Markiewicz  e-mail: amarki@op.pl