Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego

Kościół Akademicki św. Anny

Krakowskie Przedmieście 68

Zamknij

Zapisz się do newslettera

 *

zapisując się do newslettera akceptujesz regulamin.

* Pole wymagane

Administratorem bazy newslettera jest Duszpasterstwo Akademickie

Zamknij

Jak do nas dojechać?

 

Wpisz adres lub charakterystyczną nazwę

Zamknij

Jak do nas dojechać?

 

Wpisz adres lub charakterystyczną nazwę

Zamknij

Mapa serwisu

Zamknij
Wczytywanie zdjęcia...

Zamknij

W przygotowaniu

Funkcjonalność nie jest jeszcze dostępna.

Zamknij

English version

The English version will be available soon.

"Panie, nasz Boże, daj nam przez święty post zacząć okres pokuty, aby nasze wyrzeczenia umocniły nas do walki ze złym duchem"

 (Kolekta ze Środy Popielcowej) 

Strona główna / Duszpasterstwo Akademickie / Historia / Historia Duszpasterstwa Św. Anny

Krótka historia duszpasterstwa

 Przeszłość...


W 1928 roku arcybiskup warszawski, kardynał Aleksander Kakowski, powołał do życia Duszpasterstwo Akademickie przy Kościele św. Anny w Warszawie oraz mianował pierwszym rektorem i duszpasterzem akademickim ks. Edwarda Szwejnica.

Ks. Szwejnic był znakomitym pedagogiem i znawcą problemów młodzieży, gdyż od wielu lat pracował wśród młodzieży szkolnej i studenckiej. Jego rekolekcje stawały się fenomenem życia chrześcijańskiego stolicy. Ostatnie nauki rekolekcyjne, które wygłaszał w 1934 roku, zgromadziły ok. 15 tysięcy studentów. Jego następcą został bł. ks. Edward Detkens. Był przede wszystkim twórcą majowych pielgrzymek studentów i profesorów na Jasną Górę oraz wprowadził coroczne ślubowania, w których młodzież akademicka zobowiązywała się urzeczywistniać ideały Ewangelii w życiu osobistym, rodzinnym i publicznym., zawierzając swój los Matce Bożej. Pierwsze ślubowanie studentów odbyło się 24 maja 1936 roku. Wtedy przed szczytem Jasnej Góry zebrało 20 tysięcy studentów, a modlitwie przewodniczył kard. August Hlond, prymas Polski.

Zaraz po kapitulacji Warszawy w 1939 roku niemieccy okupanci aresztowali ks. rektora Edwards Detkensa i wywieźli go do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zmarł w 1942 roku. W okresie okupacji wszystkie organizacje działające w Duszpasterstwie Akademickim podjęły i rozwijały intensywną pracę konspiracyjną. W tym czasie kościół św. Anny zasłynął wśród mieszkańców stolicy corocznymi grobami wielkanocnymi, wyrażającymi przeżycia umęczonego narodu, a jednocześnie ukazującymi światło nadziei i niezachwianą wiarę w ostateczne zwycięstwo.

W czasie Powstania Warszawskiego kościół św. Anny przeżył tragiczne chwile. Niemcy urządzili tutaj swój punkt obronny, zakrystię zamienili w bunkier, zamurowując płytami chodnikowymi otwory okienne, z pozostawieniem miejsca na strzelnice.

Po zakończeniu wojny od razu rozpoczęto prace remontowe, pokrywając kościół prowizorycznym dachem i systematycznie usuwając skutki zniszczeń wojennych. Od samego początku zaczęło też funkcjonować Duszpasterstwo Akademickie.

Jeszcze raz kościół św. Anny przeżył trudne chwile, gdy w kwietniu 1949 roku przy budowie Trasy W-Z na posadzce, murach i sklepieniach kościoła pojawiły się pęknięcia. Komisja rzeczoznawców stwierdziła konieczność natychmiastowej akcji ratunkowej, która przyniosła sukces. Kościół św. Anny po raz kolejny został uratowany.

W 1963 roku kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski, udzielił Centralnemu Ośrodkowi Duszpasterstwa Akademickiego jurysdykcji do udzielania sakramentu chrztu i małżeństwa.

Kościół Akademicki św. Anny przeżywał swój wielki dzień 3 czerwca 1979 roku, gdy Ojciec Święty Jan Paweł II właśnie tutaj spotkał się z młodzieżą polską w czasie swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Wydarzenie to upamiętnia tablica przy wejściu do kościoła.

13 czerwca 1999 roku, podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie, Jan Paweł II beatyfikował 108 męczenników drugiej wojny światowej, a wśród nich ks. Edwarda Detkensa, byłego rektora kościoła św. Anny.

W dniach poprzedzających śmierć Jana Pawła II, na przełomie marca i kwietnia 2005 roku, studenci, młodzież i mieszkańcy Warszawy spontanicznie gromadzili się w kościele św. Anny i przed nim na modlitwę i czuwanie. 2 kwietnia 2005 roku w tym miejscu tysiące osób usłyszało wiadomość o śmierci ukochanego Papieża z Polski, a 8 kwietnia uczestniczyło w Jego pogrzebie za pośrednictwem telewizji. Te dni upamiętnia napis przy wejściu do kościoła: "Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie".

 

...i współczesność

 

Kościół akademicki św. Anny jest Centralnym Ośrodkiem Duszpasterstwa Akademickiego, w którym odbywa się praca formacyjna i intelektualna środowiska studentów i pracowników nauki. To właśnie w duszpasterstwie św. Anny zrodziła się idea pieszych pielgrzymek akademickich na Jasną Górę, tutaj działają różnego rodzaju grupy modlitewne i stowarzyszenia, tu także, w każdy Wielki Piątek, rozpoczyna się Droga Krzyżowa ulicami Starego Miasta. Kościół Akademicki św. Anny jest miejscem i przestrzenią, gdzie każdy może znaleźć swoje miejsce i spotkać Boga, który jest miłością.

To miejsce już od ponad 70 lat studenci uczynili swoim domem, w którym czują się po prostu jak u siebie. Św. Anna patronuje wszystkim naszym przedsięwzięciom, a jest ich naprawdę wiele. Stąd na początku sierpnia każdego roku wyrusza kilkutysięczna Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna na Jasną Górę. Tutaj odbywają się coroczne rekolekcje adwentowe i wielkopostne, a spotkania akademickie są prawdziwą szkołą poszukiwania prawdy i miłości. Wspólnie - młodzież i duszpasterze - pochylamy się nad Słowem Bożym i szukamy rzetelnej mądrości, kontemplując jednocześnie piękno wystroju naszego kościoła. To piękno ukryte w cudownej architekturze i wspaniałym malarstwie powoduje, że człowiek łatwiej kieruje swe myśli ku Bogu - Stwórcy wszelkiego Dobra, Piękna i Miłości.

                      
Kościół akademicki św. Anny, położony przy Trakcie Królewskim, ze swoją pięćsetletnią tradycją, na trwale wpisał się w panoramę dziejów Warszawy i Polski, cały czas uczestnicząc w cudownej przygodzie współistnienia człowieka z Bogiem.

Nieocenioną pomoc przy działalności duszpasterstwa akademickiego przy kościele św. Anny świadczą od wielu lat siostry dominikanki. Siostry troszczą się o piękno kościoła i liturgii, pracują w zakrystii i w gospodarstwie domowym rektoratu. Wspierają też organizację bardzo wielu wydarzeń w kościele i duszpasterstwie. Dzięki ich pracy i życzliwości studenci mogą czuć się tutaj u siebie.

 Więcej informacji o zakonie sióstr dominikanek na stronie www.dominikanki.pl

 

Historia kościoła Św. Anny 

 

Św. Anna w TVP Polonia:

 

pZ95XUDzFnA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najbliższa msza:
2017-03-25 07:30

Godziny sprawowania Mszy Św.

dziś (Piątek):
07:00, 07:30, 15:00, 18:30

Niedziela 2017-03-26:
08:30, 10:00, 12:00, 15:00, 19:00, 21:00

wiecej

Spowiedź:

podczas każdej mszy świętej 

dyżur spowiedniczy od poniedziałku do piątku w godz. 16:00 - 18:00. 

 

 

Adoracja Najświętszego Sakramentu: 

od poniedziałku do piątku w godz. 16:00 - 18:00. 

 


Zobacz nas na faceboooku!

Tam znajdziesz wszystkie galerie zdjęć.

 

   

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Wymiana indywidualnego węzła cieplnego o niskiej sprawności i złym stanie technicznym, zaopatrującego w energię cieplną Rektorat Kościoła Akademickiego Św. Anny. Koszt projektu: 250 000 złotych - pożyczka zwrotna.

Przebudowa i rozbudowa sieci kanalizacji na terenie Kościoła św. Anny w Warszawie dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 507.077,25 zł

Projekt i realizacja: K&K Media Solutions Spółka z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007 - 2014 Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego.

stat4u