Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego

Kościół Akademicki św. Anny

Krakowskie Przedmieście 68

Zamknij

Zapisz się do newslettera

 *

zapisując się do newslettera akceptujesz regulamin.

* Pole wymagane

Administratorem bazy newslettera jest Duszpasterstwo Akademickie

Zamknij

Jak do nas dojechać?

 

Wpisz adres lub charakterystyczną nazwę

Zamknij

Jak do nas dojechać?

 

Wpisz adres lub charakterystyczną nazwę

Zamknij

Mapa serwisu

Zamknij
Wczytywanie zdjęcia...

Zamknij

W przygotowaniu

Funkcjonalność nie jest jeszcze dostępna.

Zamknij

English version

The English version will be available soon.

"Panie, nasz Boże, daj nam przez święty post zacząć okres pokuty, aby nasze wyrzeczenia umocniły nas do walki ze złym duchem"

 (Kolekta ze Środy Popielcowej) 


Zapach świeżego igliwia

 

O poranku, kiedy za oknem było jeszcze ciemno i prószył śnieżek, co roku o tej samej porze ze snu budził mnie zapach świeżego igliwia. To tata właśnie wnosił choinkę do domu i stawiał ją w największym pokoju. Wraz z pierwszym zapachem świerku sen uciekał gdzieś sobie. Zaczynał się jedyny w roku tak tajemniczy dzień i śpiesznie mi było przyjrzeć się temu, co się dzieje w domu.

Dzień wigilii był zawsze dniem niezwykłym w naszym domu. Na mój dzisiejszy obraz tego dnia składają się wspomnienia wielu lat, a szczególnie te z lat dzieciństwa. Urwane fragmenty wspomnień tworzą w rezultacie jedną całość i zanurzają mnie w tradycji tego święta w naszej rodzinie. Milkły wtedy wszystkie spory, a wszyscy przez cały dzień krzątali się wokół przygotowań do uroczystej kolacji. Babcia pracowała nad karpiem faszerowanym, którego ja do dziś dnia nie lubię, a cała reszta rodziny uwielbia. Siadałam wtedy obok niej na stołku i przyglądałam się jak wybiera ości z ryby i przygotowuje farsz. Czasami razem z ciocia obierałam buraczki z łupinek. Męczyłam mamę, aby mi pozwoliła też rozwałkować ciasto na pierożki, a kiedy nikt nie widział podjadałam masę makową. Po południu zjeżdżała się cała rodzina i w całym domu robiło się gwarnie i wesoło. Część przenosiła się do kuchni, by pomóc mamie z babcią w ostatnich przygotowaniach, a cała reszta zabierała się do ubierania choinki, która na to czekała już od rana. Było przy tym co nie miara śmiechu, hałasu i zabawy, a każdy chciał przepchnąć swoją koncepcję ustrojenia drzewka. Najważniejszym jednak momentem była wigilijna kolacja, która gromadziła całą naszą dużą rodzinę. Ktoś czytał fragment Ewangelii św. Łukasza, po czym dziadek, jako najstarsza osoba w rodzinie, podawał wszystkim opłatki. Życzenia, radość, śmiech wszystko stapiało się w jedno. Najważniejsze było, że znów wszyscy możemy się razem spotkać, podzielić opłatkiem i złożyć życzenia. Wigilia zawsze łączyła, zbierała rodzinę z wszystkich stron, tych których widzi się każdego dnia i tych, co na co dzień są daleko. W mojej pamięci, gdzieś zostało wspomnienie jednej smutnej wigilii, kiedy do kolacji usiadło sześć osób, cała reszta była rozproszona po świecie. Była to jedna z najsmutniejszych wigilii w moim życiu, bo zabrakło wtedy tych najbliższych, których stół wigilijny gromadził co roku. Pamiętam jak wtedy patrzyłam ciągle na pusty talerzyk dla nieznanego gościa w nadziei, że może jeszcze komuś się uda dojechać. Dziś ja dojeżdżam i mimo, że od kilku lat nie jestem na co dzień z moimi bliskimi i nie zawsze już wiem co się u nich dzieje to w wieczór wigilijny staję się to nie istotne. Gromadzi nas i jednoczy radość z bycia razem i narodzenia Jezusa.

Flora

Najbliższa msza:
2017-03-25 07:30

Godziny sprawowania Mszy Św.

dziś (Piątek):
07:00, 07:30, 15:00, 18:30

Niedziela 2017-03-26:
08:30, 10:00, 12:00, 15:00, 19:00, 21:00

wiecej

Spowiedź:

podczas każdej mszy świętej 

dyżur spowiedniczy od poniedziałku do piątku w godz. 16:00 - 18:00. 

 

 

Adoracja Najświętszego Sakramentu: 

od poniedziałku do piątku w godz. 16:00 - 18:00. 

 


Zobacz nas na faceboooku!

Tam znajdziesz wszystkie galerie zdjęć.

 

   

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Wymiana indywidualnego węzła cieplnego o niskiej sprawności i złym stanie technicznym, zaopatrującego w energię cieplną Rektorat Kościoła Akademickiego Św. Anny. Koszt projektu: 250 000 złotych - pożyczka zwrotna.

Przebudowa i rozbudowa sieci kanalizacji na terenie Kościoła św. Anny w Warszawie dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 507.077,25 zł

Projekt i realizacja: K&K Media Solutions Spółka z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007 - 2014 Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego.

stat4u