Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego

Kościół Akademicki św. Anny

Krakowskie Przedmieście 68

Zamknij

Zapisz się do newslettera

 *

zapisując się do newslettera akceptujesz regulamin.

* Pole wymagane

Administratorem bazy newslettera jest Duszpasterstwo Akademickie

Zamknij

Jak do nas dojechać?

 

Wpisz adres lub charakterystyczną nazwę

Zamknij

Jak do nas dojechać?

 

Wpisz adres lub charakterystyczną nazwę

Zamknij

Mapa serwisu

Zamknij
Wczytywanie zdjęcia...

Zamknij

W przygotowaniu

Funkcjonalność nie jest jeszcze dostępna.

Zamknij

English version

The English version will be available soon.

"Panie, nasz Boże, daj nam przez święty post zacząć okres pokuty, aby nasze wyrzeczenia umocniły nas do walki ze złym duchem"

 (Kolekta ze Środy Popielcowej) 


Wystarczy, byś był...

 

Lepiej jest dwom niż jednemu,
Gdyż mają dobry zysk ze swej pracy.
Bo gdy upadną, jeden podniesie drugiego.
Lecz samotnemu biada, gdy upadnie,
a nie ma drugiego, który by go podniósł.
(Koh 4, 9-10)

Z drugiej części filmu Władca pierścieni najlepiej zapamiętałam scenę, w której Sam pomaga Frodowi zapanować nad pierścieniem. Frodo poczuł się zbyt słaby, żeby oprzeć się mocy pierścienia. I wtedy przyszedł Sam i powiedział mu, że się myli, że jest dobry i to wystarczy, żeby podołać zadaniu, które mu powierzono. I to pomogło. Ta scena jest dla mnie jedną z najlepszych ilustracji przyjaźni.

Przyjaciel to ktoś, kto potrafi dostrzec w tobie dobro i chce ci je pokazać wtedy, kiedy ty widzisz samo zło i kiedy przestajesz wierzyć w siebie. Przed każdym trudnym egzaminem moja przyjaciółka zawsze czekała ze mną pod drzwiami, dokarmiała mnie czekoladą i mówiła mi, że na pewno zdam. I zawsze miała rację, chociaż ja w to nie wierzyłam. Czasem potrzeba drugiej osoby po to, żeby powiedziała, że dasz sobie z czymś radę, czasem, żeby wysłuchała, a czasem, żeby się pomodliła za ciebie, kiedy ty już nie wiesz, jak się modlić.

Kiedy chodziłam po górach z koleżanką, która miała lęk wysokości, ona prosiła mnie, żebym szła tuż przed nią, bo wtedy się czuła bezpieczniej. Na pytanie, czy jakoś jej pomóc odpowiadała: "nie, tylko bądź". Nieraz wystarczy tylko świadomość tego, że jest ktoś, kogo można nazwać przyjacielem. Zawsze mnie śmieszył sposób, w jaki przedstawiali siebie nawzajem główni bohaterowie Kabaretu Starszych Panów:
"PAN A
Pan pozwoli, że się przedstawimy: to mój przyjaciel.
PAN B
A to - mój przyjaciel".

Myślę jednak, że to ogromne szczęście wiedzieć, że jest ktoś, kogo można w ten sposób przedstawić.

O przyjaźni mówi także Pismo Święte. W Starym Testamencie czytamy na przykład o przyjaźni Dawida z Jonatanem. Z Nowego Testamentu możemy się dowiedzieć, że Jezus też prowadził życie towarzyskie. Ewangelia wymienia wśród Jego przyjaciół Łazarza oraz Jana Apostoła. Człowiek jako istota społeczna potrzebuje przyjaciół (i Jezus - jako człowiek - też ich potrzebował). Bóg dobrze o tym wie i nam ich daje. I nie chodzi o to, żebyśmy mieli kogoś, kto będzie nas kochał takich, jakimi jesteśmy zawsze i do końca, kto będzie niezawodny, nigdy nas nie skrzywdzi, nie oszuka i zawsze będzie przy nas i zawsze zrozumie, bo taki jest tylko Bóg. Człowiek jest tylko człowiekiem i zdarza mu się popełniać błędy (i to też musimy wybaczyć naszym przyjaciołom, a oni - nam). Przyjaźń też nie polega na tym, że nigdy nie czujemy się samotni, bo każdy czasem czuje się samotny i niezrozumiany. Dla mnie największym darem w przyjaźni jest to, że przez nią objawia się Miłość Boga do mnie. Gdzieś przeczytałam, że każdy prawdziwy przyjaciel to widzialny blask Bożej chwały. Kiedy myślę o tych ludziach, których Bóg postawił na mojej drodze i z którymi łączy mnie coś więcej niż tylko koleżeństwo, nie mogę Mu nie dziękować za nich wszystkich. I uświadamiam sobie po raz kolejny, że On musi mnie naprawdę bardzo kochać, skoro dał mi tak wielki prezent.

"Ktokolwiek nas spotyka, od Niego przychodzi, tak dokładnie zwyczajny, że nie wiemy o tym..." - mówi ks. Jan Twardowski. Dobrze jest o tym pamiętać i umieć dziękować Bogu za tych ludzi, których w Swojej Miłości do nas wysłał.

Maria

Najbliższa msza:
2017-03-25 07:30

Godziny sprawowania Mszy Św.

dziś (Piątek):
07:00, 07:30, 15:00, 18:30

Niedziela 2017-03-26:
08:30, 10:00, 12:00, 15:00, 19:00, 21:00

wiecej

Spowiedź:

podczas każdej mszy świętej 

dyżur spowiedniczy od poniedziałku do piątku w godz. 16:00 - 18:00. 

 

 

Adoracja Najświętszego Sakramentu: 

od poniedziałku do piątku w godz. 16:00 - 18:00. 

 


Zobacz nas na faceboooku!

Tam znajdziesz wszystkie galerie zdjęć.

 

   

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Wymiana indywidualnego węzła cieplnego o niskiej sprawności i złym stanie technicznym, zaopatrującego w energię cieplną Rektorat Kościoła Akademickiego Św. Anny. Koszt projektu: 250 000 złotych - pożyczka zwrotna.

Przebudowa i rozbudowa sieci kanalizacji na terenie Kościoła św. Anny w Warszawie dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 507.077,25 zł

Projekt i realizacja: K&K Media Solutions Spółka z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007 - 2014 Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego.

stat4u