Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego

Kościół Akademicki św. Anny

Krakowskie Przedmieście 68

Zamknij

Zapisz się do newslettera

 *

zapisując się do newslettera akceptujesz regulamin.

* Pole wymagane

Administratorem bazy newslettera jest Duszpasterstwo Akademickie

Zamknij

Jak do nas dojechać?

 

Wpisz adres lub charakterystyczną nazwę

Zamknij

Jak do nas dojechać?

 

Wpisz adres lub charakterystyczną nazwę

Zamknij

Mapa serwisu

Zamknij
Wczytywanie zdjęcia...

Zamknij

W przygotowaniu

Funkcjonalność nie jest jeszcze dostępna.

Zamknij

English version

The English version will be available soon.

"Panie, nasz Boże, daj nam przez święty post zacząć okres pokuty, aby nasze wyrzeczenia umocniły nas do walki ze złym duchem"

 (Kolekta ze Środy Popielcowej) 

Strona główna / Duszpasterstwo Akademickie / Dobre Treści / Czytelnia / Osobiste doświadczenia kontaktu z prawosławiem

Osobiste doświadczenia kontaktu z prawosławiem

 

Moje refleksje związane z relacjami pomiędzy kościołem wschodnim, a obrządkiem rzymsko-katolickim nie będą opierały się na analizie sfery czysto teologicznej. Na tej płaszczyźnie pierwszeństwo oddać należy z pewnością szerokiemu gronu specjalistów. Ze swojej strony pragnę podzielić się jedynie garścią osobistych doświadczeń i obserwacji, co pozwoli spojrzeć na całe zagadnienie z trochę innej perspektywy.

Można od razu zapytać, skąd takie ujęcie. Sam wychowałem się co prawda w domu katolickim, ale spora część mojej rodziny od strony mamy pochodzi z okolic Białegostoku i wyznaje wiarę w obrządku wschodnim. Z tego względu tematyka wzajemnych relacji pomiędzy kościołami oraz ich współistnienia już od wczesnych lat dzieciństwa jest mi dość bliska. Wydaje mi się, iż właśnie to naturalne współistnienie, w najlepszy sposób opisuje moje osobiste wrażenia i doświadczenia kontaktu z prawosławiem. Kontakt ten, w bardziej aktywny sposób następuje zawsze przy okazji wspólnie przeżywanych świąt. Prawie każdego roku staramy się towarzyszyć moim dziadkom w czasie Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Z racji różnic kalendarzowych jest to jednocześnie swego rodzaju powtórne zanurzanie się w tajemnicę narodzin i śmierci Zbawiciela. I choć obecnie staram się bardziej wewnętrznie rozważać ten szczególny okres świąt, pamiętam dobrze z czasów dzieciństwa niespokojne wyczekiwanie na drugą wigilię, drugą choinkę z prezentami czy kolejną szansę malowania wielkanocnych pisanek. Odmienna tradycja i sposób celebrowania świąt, nieco inne potrawy wigilijne, zwyczaj nawiedzania ikony z wizerunkiem Chrystusa złożonego w grobie (tzw. płaszczenica) czy też uczestnictwo w niezwykle podniosłej mszy wielkanocnej (tzw.wsienoczna) stanowiły dla mnie od zawsze okazję do pogłębiania swojej religijności w nieco inny sposób, lecz bez utraty świadomości istniejących różnic. Stopniowy wzrost dojrzałości religijnej wpłynął z pewnością na nieco bardziej przemyślane postrzeganie mojej roli w kościele, a co za tym idzie zmienił w pewnym sensie sposób mojej relacji do prawosławia. W tym wypadku jednak owocem refleksji jest bardzo mocne przekonanie o możliwości rozwoju swojego życia wewnętrznego, także w oparciu o przykład wiary, który mam okazję obserwować na przykładzie moich prawosławnych dziadków i innych członków rodziny. Trudno mi w tym miejscu odnosić się chociażby do liturgii, pamiętając o szeregu różnic wynikających m.in. samego języka czy kwestii udzielania sakramentów. Doświadczenie wynikające z bliższego kontaktu z obrządkiem wschodnim pozwala mi jednak dostrzegać przede wszystkim sporą ilość punktów stycznych, łączących prawosławnych i katolików.

Wydaje się, iż rozpoczynający się w tą niedzielę okres tygodnia ekumenicznego (nazwa moja, ale nie wiem czy dobre określenie) powinien stanowić dla nas szczególną okazję do pogłębiania postawy otwarcia wobec innych wyznań, a przede wszystkim tak bliskiego nam obrządku wschodniego. Tylko w ten sposób, budując jednocześnie swoją świadomość religijną na rzetelnym poznaniu wzajemnych odmienności, możemy dać wyraz szeroko pojętemu ekumenizmowi. Warto o tym pamiętać wspominając także dzieło życia, jakie pozostawił nam sł. Boży papież Jan Paweł II.

Marcin St.

Najbliższa msza:
2017-03-25 07:30

Godziny sprawowania Mszy Św.

dziś (Piątek):
07:00, 07:30, 15:00, 18:30

Niedziela 2017-03-26:
08:30, 10:00, 12:00, 15:00, 19:00, 21:00

wiecej

Spowiedź:

podczas każdej mszy świętej 

dyżur spowiedniczy od poniedziałku do piątku w godz. 16:00 - 18:00. 

 

 

Adoracja Najświętszego Sakramentu: 

od poniedziałku do piątku w godz. 16:00 - 18:00. 

 


Zobacz nas na faceboooku!

Tam znajdziesz wszystkie galerie zdjęć.

 

   

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Wymiana indywidualnego węzła cieplnego o niskiej sprawności i złym stanie technicznym, zaopatrującego w energię cieplną Rektorat Kościoła Akademickiego Św. Anny. Koszt projektu: 250 000 złotych - pożyczka zwrotna.

Przebudowa i rozbudowa sieci kanalizacji na terenie Kościoła św. Anny w Warszawie dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 507.077,25 zł

Projekt i realizacja: K&K Media Solutions Spółka z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007 - 2014 Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego.

stat4u