Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego

Kościół Akademicki św. Anny

Krakowskie Przedmieście 68

Zamknij

Zapisz się do newslettera

 *

zapisując się do newslettera akceptujesz regulamin.

* Pole wymagane

Administratorem bazy newslettera jest Duszpasterstwo Akademickie

Zamknij

Jak do nas dojechać?

 

Wpisz adres lub charakterystyczną nazwę

Zamknij

Jak do nas dojechać?

 

Wpisz adres lub charakterystyczną nazwę

Zamknij

Mapa serwisu

Zamknij
Wczytywanie zdjęcia...

Zamknij

W przygotowaniu

Funkcjonalność nie jest jeszcze dostępna.

Zamknij

English version

The English version will be available soon.

"Panie, nasz Boże, daj nam przez święty post zacząć okres pokuty, aby nasze wyrzeczenia umocniły nas do walki ze złym duchem"

 (Kolekta ze Środy Popielcowej) 


Modlitwa a sztuka negocjacji

 

Jeden z wykładowców na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW opowiadał niedawno swoim studentom (wśród których znalazła się moja siostra) o warunkach zaliczenia przedmiotu oraz podał terminy swoich dyżurów, na których można uzyskać wpis do indeksu. Na koniec dodał, że ma nadzieję, że jego rozmowy ze studentami podczas wpisywania ocen nie będą przypominały tej rozmowy Abrahama z Bogiem w obronie sprawiedliwych w Sodomie...

Nie wiem, czy pamiętacie tę historię (w sprawie szczegółów odsyłam do źródła: Rdz 18, 22-33), kiedy Bóg postanowił zniszczyć Sodomę i Gomorę? Zanim to uczynił, Abraham próbował wstawić się za sprawiedliwymi mieszkańcami tych miast. Pyta więc Boga, czy jeśli znajdzie się tam pięćdziesięciu sprawiedliwych, to również wykona swój zamiar. Bóg odpowiada, że nie. Abrahama jednak nie zadowala taka odpowiedź, więc pyta dalej: co będzie, jeśli się tam znajdzie czterdziestu pięciu sprawiedliwych? Bóg znowu odpowiada, że wówczas zachowa mieszkańców od zagłady. Potem Abraham schodzi do czterdziestu sprawiedliwych, do trzydziestu, dwudziestu, aż wreszcie kończy na dziesięciu, na których Bóg również się godzi (wiemy jednak, że nawet dziesięciu się tam nie znalazło).

Ta scena zawsze była dla mnie doskonałym przykładem negocjacji. Była też wzorem modlitwy wstawienniczej, czyli tego szczególnego sposobu negocjacji z Bogiem, kiedy próbujemy wytargować coś dla bliźnich.

Czasem trudno nam uwierzyć w siłę modlitwy. Czasem zajęci własnymi sprawami zapominamy, żeby pomodlić się za innych. Księga Rodzaju pokazuje, że ten rodzaj modlitwy jest bardzo ważny i bardzo skuteczny. A Pan Bóg jest gotów iść na wielkie ustępstwa... Wiem to z doświadczenia, bo zdarzały się w moim życiu chwile, kiedy potrzebowałam pomocy z Nieba i wiedziałam, że ktoś się za mnie modli. I ta modlitwa naprawdę pomogła. Czasem efekt był zaskakujący...

Podoba mi się jeszcze w tej scenie sposób, w jaki Abraham rozmawia z Jahwe. Przypomina mi się od razu pewna scena ze Skrzypka na dachu. Kiedy głównemu bohaterowi udał się pewien podstęp, ten wzniósł oczy do góry i puścił oko do Pana Boga. Obaj - Abraham i Reb Tewie - odnoszą się do Ojca z szacunkiem, ale też odczuwają silnie Jego bliskość. To pozwala im prowadzić z Nim dialog, żartować, a nawet negocjować. Bóg jest w ich życiu Kimś bardzo konkretnym i głęboko przenikającym ich rzeczywistość. Dzisiaj, kiedy tylu ludzi podaje w wątpliwość istnienie Boga, przykład tych dwóch Żydów jest dla mnie wzruszający.

I jeszcze jedno, chodzi o Abrahama. Kiedy byłam na pierwszym roku studiów i przyszłam do jednej doktorantki na rozmowę zaliczającą ćwiczenia z tradycji antycznych i biblijnych w literaturze, ona mnie zapytała, co najbardziej mi się podoba w Biblii. Nie byłam przygotowana na takie pytanie i odpowiedziałam pierwsze, co mi przyszło do głowy, czyli: Abraham. Dlatego, że był kombinatorem i że czasem zdarzyło mu się skłamać, że był niecierpliwy - a Bóg mu ciągle błogosławił i ciągle był z nim. Na ogół patrzy się na Abrahama jak na bohatera, jak na wzór wiary. Zgadzam się z tym w zupełności. Czasem jednak dobrze sobie przypomnieć, że to był człowiek z krwi i kości, i też mu się zdarzały różne wpadki. A Pan Bóg jednak go lubił. Chyba nawet bardzo, skoro nagrodził go tak licznym potomstwem.

Dzisiaj moja siostra ma kolejny egzamin. Mam nadzieję, że udało mi się wytargować u Pana Boga jakąś pozytywną ocenę, chociaż chyba nie mam jeszcze takiej wprawy, jaką miał Abraham w negocjacjach...

Maria

Najbliższa msza:
2017-03-25 07:30

Godziny sprawowania Mszy Św.

dziś (Piątek):
07:00, 07:30, 15:00, 18:30

Niedziela 2017-03-26:
08:30, 10:00, 12:00, 15:00, 19:00, 21:00

wiecej

Spowiedź:

podczas każdej mszy świętej 

dyżur spowiedniczy od poniedziałku do piątku w godz. 16:00 - 18:00. 

 

 

Adoracja Najświętszego Sakramentu: 

od poniedziałku do piątku w godz. 16:00 - 18:00. 

 


Zobacz nas na faceboooku!

Tam znajdziesz wszystkie galerie zdjęć.

 

   

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Wymiana indywidualnego węzła cieplnego o niskiej sprawności i złym stanie technicznym, zaopatrującego w energię cieplną Rektorat Kościoła Akademickiego Św. Anny. Koszt projektu: 250 000 złotych - pożyczka zwrotna.

Przebudowa i rozbudowa sieci kanalizacji na terenie Kościoła św. Anny w Warszawie dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 507.077,25 zł

Projekt i realizacja: K&K Media Solutions Spółka z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2007 - 2014 Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego.

stat4u